Miből készül a bútor?
Hogyan készül a bútorlap? Miért lesz sima és nedvességálló a felülete? Miért érzünk szúrós szagot a kicsomagolás után? Ezekre a kérdésekre próbálta meg bútor szakértői csapatunk összeszedni a legfontosabb válaszokat.
Először is tisztázzuk milyen elemekből áll össze egy tipikusan kereskedelmi forgalomban is kapható előre gyártott bútor:
A bútorlapok anyaga
MDF bútorlap
Az MDF (Medium Density Fibreboard) közepes sűrűségű farostlemez, amelyet faipari melléktermékekből, például faforgácsból és farostokból gyártanak. Ezeket a rostokat gyantákkal keverik össze, majd magas nyomás és hő segítségével préselik lemezekké. Az MDF lemezek sima felületűek és egységes szerkezetűek, ami miatt könnyen megmunkálhatók és festhetők.
Az MDF merevsége és alakíthatósága miatt tökéletesen használható bútorlapnak, oldallapnak, asztallapnak vagy bármilyen más vázszerkezeti elemnek.
Az MDF bútorlapokat gyakran használják szekrények vázának, ajtajainak kialakításához például fürdőszekrények eseteén.
Farostlemez
A farostlemez (vagy HDF, High Density Fibreboard, azaz nagy sűrűségű farostlemez) szintén faipari melléktermékekből készül, de sűrűbb és keményebb, mint az MDF. A gyártási folyamat során a faforgácsokat és rostokat finomra őrlik, majd gyantákkal keverik össze és magas nyomás alatt préselik lemezzé. A HDF lemezek simább és keményebb felületűek, mint az MDF.
A farostlemez általában vékonyabb, leginkább a bútor hátoldalának lefedéséhez szokták alkalmazni, fiókok aljaként vagy salgók polcaiként is felhasználják.
A bútorlapok felülete
Az MDF felületét és éleit gyakran bevonják különféle anyagokkal, hogy javítsák azok megjelenését, tartósságát és ellenállóképességét. Íme néhány gyakori bevonat és felületkezelés:
Festés
Az MDF felületét alapozóval kezelik, hogy sima és egyenletes alapot biztosítsanak a festék számára. Az alapozás után az MDF-et különféle festékekkel lehet festeni, beleértve az akril-, olaj- és latexfestékeket is. A festett felületeket gyakran lakkozzák, hogy növeljék a tartósságot és fényt adjanak a felületnek.
Furnérozás
Az MDF felületére vékony előfordul, hogy valódi fa réteget ragasztanak, amely természetes fa megjelenést biztosít. Műanyag alapú furnérokat is használnak, amelyek különféle színekben és mintákban elérhetők.
Laminálás
Az MDF felületét gyakran melamin műanyaggal borítják, amely sima, tartós és könnyen tisztítható felületet biztosít. Más megoldás a magas nyomás alatt ragasztott laminát réteg, vagy PVC fóliák.
Élfóliázás
ABS vagy PVC élfólia: Az MDF éleire ragasztják, hogy megvédjék a nedvességtől és mechanikai sérülésektől. Ezek a fóliák különféle színekben és vastagságban kaphatók.
A bútorlapok emissziója
A fentiekből látható, hogy a bútorlapok előállítása során különféle oldószereket és egyéb vegyszereket is használnak. Ezek a vegyületek gyakran erős, szúrós szagot bocsátanak ki, különösen a kicsomagolás után. Ezt hívják a bútorlopok emissziójának. Ez a gyártás során használt formaldehid vagy egyéb szerves vegyületek (VOC), de bármilyen fa és fémfestékben is előfordulnak olyan oldószerek melyeknek van kibocsátása.
Ezért különösen fontos, hogy a bútorok vásárlásakor odafigyeljen a bútorlapok minősítésére. Az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) 2004-ben szabványt vezetett be a falemezek formaldehid és egyéb oldószer tartalmára. Az E1 minősítés azt jelenti, hogy az adott anyag kibocsátása alacsony, és megfelel a szigorú egészségügyi előírásoknak. Egész pontosan ez azt jelenti, hogy környezetszennyező anyagok kibocsátása legfeljebb 0,13 milligramm légköbméterenként.
Ami ennél magasabb anyag kibocsátással rendelkezik azok a bútorok E2 minősítéssel rendelkeznek, ezek már nagyobb környezetszennyező hatással rendelkeznek.
A gyártást követően a bútorlapok becsomagolásra kerülnek, kartondobozban tárolják a raktárakban. Eközben a bútorlapokban fellelhető oldószerek elpárolgása már megkezdődik, de igazán akkor tudnak elpárologni amikor az kicsomagolásra kerülnek. Egyes esetekben, amikor a gyártást követően nagyon gyorsan a vásárlóhoz kerül a termék, ez erőteljesebb szúrós szagot eredeményezhet. Az E1 minősítéssel rendelkező bútorok ilyen esetben sem jelentenek számottevő környezetkárosító hatással, de ha nagyon zavaró a szag egy zárt térben, ajánlott szabad téren vagy garázsban tárolni a kicsomagolt bútor néhány napig, esetenként 1-2 hétig amíg a szagok teljesen eltűnnek.
A Deco24.hu csapata különös figyelmet fordít a minőségre és környezettudatosságra, ezért a webáruházban elérhető termékek kivétel nélkül rendelkeznek E1 minősítéssel.